قطعه الکتریکی

ترمیستور چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

ترمیستور و RTD از جمله تجهیزاتی هستند که برای اندازه‌گیری دما در سیستم‌های گرمایش و تهویه مطبوع مدرن (HVAC) مورد استفاده قرار می‌گیرند. نام ترمیستور برگرفته از دو کلمه انگلیسی resistor به معنای مقاومت و thermal به معنای گرمایی گرفته شده است. در واقع در داخل ترمیستور نوعی مقاومت الکتریکی وجود دارد که بسته به دمای محیطی، میزان این مقاومت تغییر می‌کند و با استفاده از این تغییرات می‌توان میزان تغییر دما را اندازه‌گیری کرد.

کاربرد ترمیستور :
تغییرات دما در سیستم‌های تهویه مطبوع از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین منظور نیز در قسمت‌های مختلف سیستم می‌توان سنسورهای اندازه‌گیری دما و ترموستات‌ها را مشاهده کرد. ترموستات این وظیفه را دارد که با اندازه‌گیری دما، سیستم را به صورت خودکار روشن یا خاموش کند یا نحوه عملکرد تجهیزات را تغییر دهد.

همانطور که پیش از این گفته شد، ترمیستور قطعه‌ای الکتریکی است که با تغییرات دما، مقاومت الکتریکی آن تغییر می‌کند. در ترموستات‌های سیستم‌های تبرید مدرن، از یک ترمیستور برای اندازه‌گیری تغییرات دما استفاده می‌شود و با استفاده از یک مدار، تغییرات مقاومت الکتریکی ترمیستور اندازه‌گیری می‌شود و در نتیجه می‌توان تغییرات دمای سیستم را اندازه‌گیری کرد.

یکی از کاربردهای اصلی ترمیستور در یک سیستم تبرید، حفاظت از سیم پیچ کمپرسور در مقابل گرم شدن و در نتیجه سوختن آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *